فرصت تحصیلی رایگان دستیاری پزشکی و دندانپزشکی

آزمون زبانهای خارجی

 

Yds - Yabancı Dil Sınavı

آزمون زبان‌های خارجی Yds و e-YdsYDS  آزمون  زبان‌های خارجی می‌باشد که در فصول بهار و پاییز  توسط سازمان سنجش ترکیه (ÖSYM) برگزار می‌شود.
مدرک زبان جهت ادامه تحصیل در دانشگاههای ترکیه اجباری است. آزمون  YDS شامل ۸۰ سوال بوده که حداقل نمره قبولی ۵۰ از ۱۰۰ می‌باشد و مدرک آزمون تا ۵ سال اعتبار دارد. آزمون مبتنی بر گرامر زبان انگلیسی و لغات عمومی و خواندن در سطح عمومی است و به صورت ۵ گزینه‌ایی می‌باشد که این آزمون نسبت به  TOFEL و IELTS ساده تر می‌باشد.


آزمون زبان خارجی به 2 گروه تقسیم می‌شود.


گروه اول انگلیسی ، فرانسه ، آلمانی
گروه دوم اسپانیولی ، ایتالیایی ، روسی


آزمون گروه اول به صورت تستی و گروه دوم به صورت تشریحی برگزار می‌شود. داوطلب می‌تواند یکی از 6 زبان خارجی را جهت آزمون انتخاب کند. در آزمون گروه اول متن‌هایی به یکی از زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی (بسته به ترجیح دانشجو) تنظیم شده است که پرسشهایی به صورت تستی به دانشجو ارائه می‌شود.

 

e-Yds - Elektronik Yabancı Dil Sınavı


آزمون الکترونیکی زبان برای خارجی‌ها می‌باشد که هر ماه یکبار در شهر آنکارا در سازمان سنجش ترکیه (ÖSYM) برگزار می‌شود.


آزمون در سالن های مجهز به سیستم کامپیوتری و الکترونیکی برگزار می‌شود و در صورتی که متقاضی موفق به کسب حداقل نمره ۵۰ از ۱۰۰  نشود تا ۳ ماه حق شرکت در آزمون الکترونیکی را ندارد.


از طریق اینترنت میتوان برای آزمون e-Yds ثبت نام کرد، وجه آزمون به صورت اینترنی پرداخت میشود و پس از پرداخت از طرف سازمان سنجش ترکیه کد کاربری به داوطلبان جهت ورود به سیستم داده می‌شود، افرادی که تمایل به ثبت نام حضوری دارند باید به سازمان سنجش ترکیه مراجعه کنند.